Εφαρμογή μέτρων για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού

Κατά τη λειτουργία των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης εφαρμόζονται τα μέτρα αποφυγής διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 που ορίζονται στο ΦΕΚ 4187/10-9-2021.

Υποχρεωτική χρήση μάσκας

Η χρήση προστατευτικής μάσκας (απλής χειρουργικής ή υφασμάτινης με κατάλληλες προδιαγραφές) είναι υποχρεωτική, για τους καταρτιζόμενους/εκπαιδευόμενους/μαθητευόμενους/σπουδαστές, τους εκπαιδευτές, το εκπαιδευτικό και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των εκπαιδευτικών δομών στις ακόλουθες περιπτώσεις:

α) στους εσωτερικούς χώρους των εκπαιδευτικών δομών,

β) στους εξωτερικούς χώρους των εκπαιδευτικών δομών.

Σε περίπτωση που καταρτιζόμενος/εκπαιδευόμενος/μαθητευόμενος/σπουδαστής δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του ως προς την υποχρεωτική χρήση, όπου αυτή προβλέπεται, μάσκας, δεν του επιτρέπεται η είσοδος στη αίθουσα διδασκαλίας και λαμβάνει απουσία.

Σε περίπτωση που εκπαιδευτές, εκπαιδευτικό και λοιπό προσωπικό, καθώς και επισκέπτες των εκπαιδευτικών δομών δεν τηρούν τις υποχρεώσεις τους ως προς την υποχρεωτική χρήση μάσκας, όπου αυτή προβλέπεται, δεν τους επιτρέπεται η είσοδος στις εκπαιδευτικές δομές.

Υποχρεωτικός εργαστηριακός διαγνωστικός έλεγχος για καταρτιζόμενους/εκπαιδευόμενους/ μαθητευόμενους/σπουδαστές και εκπαιδευτές, εκπαιδευτικό και διδακτικό προσωπικό

Α. Προσκόμιση βεβαιώσεων/πιστοποιητικών

Οι καταρτιζόμενοι/εκπαιδευόμενοι/μαθητευόμενοι/σπουδαστές, καθώς και οι εκπαιδευτές και το εκπαιδευτικό και διδακτικό προσωπικό, οι οποίοι δεν προσκομίζουν Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID-19 της Ε.Ε. (EU Digital COVID Certificate EUDCC) του Κανονισμού (ΕΕ) 2021/953 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 14ης Ιουνίου 2021 και του άρθρου πρώτου της από 30.5.2021 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α’ 87), η οποία κυρώθηκε με το άρθρο 1 του ν. 4806/2021 (Α’ 95), με πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση του φυσικού προσώπου- κατόχου του όσον αφορά στον εμβολιασμό ή στη νόσηση από τον κορωνοϊό COVID-19 ή βεβαίωση εμβολιασμού της παρ. 5 του άρθρου 55 του ν. 4764/2020 (Α’ 256) ή βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου της παρ. 1 του άρθρου 5 της υπ’ αρ. 2650/10.4.2020 κοινής απόφασης των Υπουργών Υγείας και Επικρατείας (Β’ 1298), όπως εκάστοτε ισχύει, ή ισοδύναμο πιστοποιητικό ή βεβαίωση τρίτης χώρας, υποβάλλονται υποχρεωτικά σε εργαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο, με δική τους δαπάνη. Ο υποχρεωτικός εργαστηριακός διαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται δύο (2) φορές ανά εβδομάδα πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντιστοίχως.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε εκπαιδευτικής δομής ο πρώτος διαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και σαράντα οκτώ (48) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στην εκπαιδευτική δομή.

Β. Διαδικασία διενέργειας εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 από τους καταρτιζόμενους/εκπαιδευόμενους/μαθητευόμενους/σπουδαστές, καθώς και από τους εκπαιδευτές και το εκπαιδευτικό και διδακτικό προσωπικό που δεν προσκομίζουν πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση νόσησης το τελευταίο εξάμηνο

α) Οι καταρτιζόμενοι/εκπαιδευόμενοι/μαθητευόμενοι/σπουδαστές καθώς και οι εκπαιδευτές και το εκπαιδευτικό και διδακτικό προσωπικό, προκειμένου να συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία (θεωρητικό, εργαστηριακό ή μικτό μάθημα) ή να προβούν στην παροχή διδακτικού έργου στην εκπαιδευτική δομή αντίστοιχα, υποχρεούνται να προσκομίζουν βεβαίωση αρνητικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου νόσησης. Ο υποχρεωτικός εργαστηριακός διαγνωστικός έλεγχος των ανωτέρω δύο (2) φορές ανά εβδομάδα, έως σαράντα οκτώ (48) ώρες πριν τη Τρίτη και την Παρασκευή αντίστοιχα, διενεργείται από επαγγελματία υγείας ή ιδιωτική δομή της επιλογής τους και με δική τους δαπάνη. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε εκπαι- δευτικής δομής ο πρώτος διαγνωστικός έλεγχος (rapid test ή PCR) διενεργείται έως και σαράντα οκτώ (48) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στην εκπαιδευτική δομή.

β) Σε περίπτωση μη διενέργειας εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου (rapid ή PCR test) ή μη επίδειξης της αντίστοιχης βεβαίωσης αρνητικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου από τους εκπαιδευτές και τα μέλη του εκπαιδευτικού και διοικητικού προσωπικού δεν τους επιτρέπεται η είσοδος στην υπηρεσία τους.

Για τους εκπαιδευτές και τα μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού που απασχολούνται με σύμβαση μίσθωσης έργου η μη συμμόρφωση με την παραπάνω υποχρέωσή τους συνιστά λόγο καταγγελίας της σύμβασης από το κατά περίπτωση αρμόδιο όργανο.

γ) Εάν καταρτιζόμενος/εκπαιδευόμενος/μαθητευόμενος, καθώς και εκπαιδευτής ή μέλος του εκπαιδευτικού και διδακτικού προσωπικού εκδηλώσει συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν σε άτομο με λοίμωξη COVID-19 εκτός του χώρου της εκπαιδευτικής δομής, παραμένει στο σπίτι και με ευθύνη του ειδοποιείται η Διοίκηση της εκπαιδευτικής δομής.

20/04/2024. Επιμέλεια δικτυακού τόπου: Σταμάτη Λαμπρινή, MSc in Advanced Information Systems