Στέλεχος διοίκησης και οικονομίας στον τομέα του τουρισμού

Η διάρκεια φοίτησης στην ειδικότητα είναι 2 έτη (4 εξάμηνα) και 1 εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης η οποία μπορεί να πραγματοποιηθεί είτε ολοκληρώνοντας τα 4 εξάμηνα φοίτησης είτε κατά τη διάρκεια του Γ? και Δ? εξαμήνου.

Δυνατότητα εγγραφής έχουν οι απόφοιτοι όλων των τύπων Λυκείου. Τα μαθήματα διεξάγονται σε αίθουσες διδασκαλίας και στα εξοπλισμένα εργαστήρια που υπάρχουν στο χώρο του ΙΕΚ.

Ο απόφοιτος του τμήματος «Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον Τομέα του Τουρισμού» μπορεί να εργαστεί στο Δημόσιο και τον Ιδιωτικό τομέα του Τουρισμού, σε υπηρεσίες που σχετίζονται με τον Τουρισμό καθώς και σε τουριστικές επιχειρήσεις όπως ξενοδοχεία, τουριστικά πρακτορεία, αεροπορικές εταιρίες κ.λπ.. Μπορεί επιπλέον να απασχοληθεί σε Τμήματα και Διευθύνσεις που ασχολούνται με την επικοινωνία, τη διοικητική και την οικονομική λειτουργία του οργανισμού ή της επιχείρησης και να υποστηρίξει αποτελεσματικά την οργάνωση και λειτουργία τους.

Μαθήματα ειδικότητας

1. ΑΓΓΛΙΚΑ, ΑΓΓΛΙΚΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ
  2. ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ
  3. ΓΑΛΛΙΚΑ