Προσχολικής αγωγής, δραστηριοτήτων δημιουργίας κι έκφρασης

Προσχολικής αγωγής

Από το Φθινοπωρινό εξάμηνο κατάρτισης 2012Β λειτουργεί στο Δημόσιο Ι.Ε.Κ. Πρέβεζας η ειδικότητα "Προσχολικής Αγωγής, Δραστηριοτήτων Δημιουργίας κι Έκφρασης".

Πρόκειται για μία ειδικότητα που έχει ως στόχο να προσφέρει απαραίτητες γνώσεις και εξειδικευμένες ικανότητες σε όσους επιθυμούν να εργαστούν με παιδιά προσχολικής ηλικίας. Απαραίτητη προϋπόθεση, η αγάπη για τα παιδιά και η θετική διάθεση...

Επαγγελματική αποκατάσταση

Οι διπλωματούχοι της ειδικότητας "Προσχολικής αγωγής, Δραστηριοτήτων Δημιουργίας κι Έκφρασης" έχουν τις απαραίτητες γνώσεις και ικανότητες να εργαστούν σε κέντρα προσχολικής αγωγής, σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, σε μονάδες φύλαξης και ψυχαγωγίας παιδιών.

Οι επαγγελματικές δραστηριότητες και τα καθήκοντα ενός διπλωματούχου της ειδικότητας αυτής είναι:

• Να μεριμνά για την ψυχοσωματική υγεία και εξέλιξη, τη διαπαιδαγώγηση και την κοινωνικοποίηση παιδιών ηλικίας 0 έως 6 ετών.
  • Να τους προσφέρει αγωγή, ψυχαγωγία και φροντίδα (φαγητό και καθαριότητα) σύμφωνα με τις αρχές της Βρεφοκόμίας και της Παιδαγωγικής.
  • Να ακολουθεί το ημερήσιο πρόγραμμα του Βρεφονηπιακού Σταθμού, το οποίο περιλαμβάνει μέα σειρά από δραστηριότητες που βοηθούν το παιδί να αποκτήσει γνώσεις και εμπειρίες, να αναπτύξει ευαισθησία, φαντασία, αισθητική, δημιουργική ικανότητα, ικανότητα έκφρασης, παρατηρητικότητα και αυτονομία, και γενικά, να διευρύνει τον εσωτερικό του κόσμο, να ωριμάσει συναισθηματικά και ψυχοκινητικά.
  • Να φροντίζει με κατάλληλη προσέγγιση, για τη συμετοχή στις δραστηριότητεςόλων ανεξαιρέτωσ των παιδιών και γενικά για τη δημιουργία ατμόσφαιρας στοργής, αποδοχής, ασφάλειας και χαράς.
  • Να παρατηρεί τις αντιδράσεις κάθε παιδιού, να επισημαίνει αλλαγές ή παθολογικά συμπτώματα. -Να εφαρμόζει πιστά όλα τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας.
  • Να συντάσσει εκθέσεις και να ενημερώνει τα βιβλία που προβλέπονται από τους κανονισμούς για θέματα που αφορούν τα παιδιά αλλά και γενικά, τη λειτουργία του σταθμού.

Οδηγός κατάρτισης
Κανονισμός κατάρτισης

26/04/2024. Επιμέλεια δικτυακού τόπου: Σταμάτη Λαμπρινή, MSc in Advanced Information Systems