Στέλεχος διοίκησης και οικονομίας στον τομέα της Υγείας

Η φοίτηση στα Ι.Ε.Κ. είναι πέντε (5) συνολικά εξαμήνων, επιμερισμένη σε τέσσερα (4) εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης συνολικής διάρκειας έως 1.200 διδακτικές ώρες ειδικότητας, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα προγράμματα σπουδών και σε ένα εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας, συνολικής διάρκειας 960 ωρών.

O απόφοιτος της ειδικότητας «Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Υγείας» των ΙΕΚ, με τις εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες που έχει αποκτήσει κατά την κατάρτιση του, εφαρμόζει τις αρχές της επιστήμης του management, της οικονομίας και των δημοσίων σχέσεων. Απασχολείται σε τμήματα και διευθύνσεις των διοικητικών και οικονομικών υπηρεσιών, των μονάδων του ιδιωτικού ή δημοσίου τομέα.

Το Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Υγείας απασχολείται σε τμήματα και διευθύνσεις των διοικητικών και οικονομικών υπηρεσιών, των μονάδων του ιδιωτικού ή δημοσίου τομέα. Ειδικότερα μπορεί να εργαστεί ως στέλεχος ή ως σύμβουλος επιχειρήσεων σε:

• Δημόσια Νοσοκομεία
  • Ιδιωτικές Κλινικές
  • Πολυιατρεία
  • Διαγνωστικά Κέντρα
  • Κέντρα Αποκατάστασης
  • Γραφεία ΕΦΚΑ
  • Επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών υγείας
  • Ασφαλιστικοί Οργανισμοί
  • Επιχειρήσεις παραγωγής και εμπορίας φαρμάκων
  • Επιχειρήσεις παραγωγής και εμπορίας ιατρικών μηχανημάτων
  • Επιχειρήσεις παραγωγής και εμπορίας ιατρικού και παραϊατρικού εξοπλισμού