Βοηθός νοσηλευτικής ατόμων με ειδικές παθήσεις
- Λεπτομέρειες
- Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 28 Σεπτεμβρίου 2022 14:31
Ο/Η απόφοιτος/η της ειδικότητας «Βοηθός Νοσηλευτικής Ατόμων με Ειδικές Παθήσεις» των Ι.Ε.Κ. είναι σε θέση να εκτελεί απλές νοσηλευτικές πράξεις, ύστερα από ανάθεση και υπό την εποπτεία του υπεύθυνου Νοσηλευτή Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Επίσης η αποκτηθείσα εμπειρία από το πρακτικό μέρος της κατάρτισής του, τον καθιστούν ικανό να ανταποκριθεί σε ένα ευρύ πεδίο επαγγελματικών δραστηριοτήτων, το οποίο εκτείνεται από τη νοσηλεία του ασθενή ως την έρευνα και την εφαρμογή Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας.
Ολοκληρώνοντας τις σπουδές του ο/η καταρτιζόμενος/η, έχει αποκομίσει όλες τις γνώσεις που τον/την καθιστούν ικανό/ή να εργασθεί σε ολόκληρο το φάσμα των δομών περίθαλψης, όπως:
- Ιδιωτικά ή Δημόσια Ψυχιατρικά Νοσοκομεία
- Ιδιωτικά ή Δημόσια Νοσοκομεία που διαθέτουν ψυχιατρικό τμήμα
- Δημόσιες ή Ιδιωτικές Κλινικές για άτομα με Ψυχικές Παθήσεις
- Κοινοτικά Κέντρα
- Μονάδες Επανένταξης
- Κέντρα Ψυχικής Υγείας
- Μονάδες Απεξάρτησης
- Δημόσιες κλινικές για άτομα με ειδικές παθήσεις
- Ιδιωτικές κλινικές για άτομα με ειδικές παθήσεις
- Θεραπευτήρια χρόνιων παθήσεων
- Δομές κοινωνικής πρόνοιας (ΚΗΦ ,πρόγραμμα βοήθεια στο σπίτι κ.α.)
Ωρολόγιο πρόγραμμα εαρινού εξαμήνου 2024Α
Ωρολόγιο πρόγραμμα αναπληρώσεων εαρινού εξαμήνου 2024Α από 11/3/2024
Πρόγραμμα προόδου εαρινού εξαμήνου 2024Α
Πρόγραμμα τελικών εξετάσεων εαρινού εξαμήνου 2024Α
Δράσεις του τμήματος
![Επίσκεψη στο Οικοτροφείο Αίολος](http://iek-prevez.pre.sch.gr/modules/mod_news_pro_gk4/cache/article_images.noshl-01nsp_163.jpg)
Το Οικοτροφείο «Αίολος» επισκέφτηκαν οι σπουδαστές του τμήματος «Βοηθός Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας» στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων για την ποιοτική αναβάθμιση των σπουδών και την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου του Δ.ΣΑΕΚ...
Διαβάστε περισσότερα![Ομάδα γραφής και ανάγνωσης στη δομή "Ψυχαργώ"](http://iek-prevez.pre.sch.gr/modules/mod_news_pro_gk4/cache/article_images.BRAILLE1-thumbnsp_163.jpg)
Στα πλαίσια του μαθήματος Ψυχιατρική Νοσηλευτική, οι σπουδαστές του τμήματος "Βοηθός Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας" είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την ομάδα γραφής και ανάγνωσης της δομής "Ψυχαργώ"....
Διαβάστε περισσότερα